Trochę o historii powstania Stowarzyszenia Zbójników „Beskidnicy”
Jesienią 2009 roku niewielka grupka entuzjastów postanawia dogłębniej zając się zagadnieniem jakim było „zbójnictwo” na terenie Karpat w szczególności zaś, zbójnictwo na terenie Beskidów. Powstaje pomysł założenia stowarzyszenia mającego na celu propagowanie i podtrzymywanie tradycji zbójnickiej i wszelkich dziedzin kultury ze zbójnictwem związanych. Pierwsze projekty, spotkania, wspólne wyjazdy, a także uczestnictwo w licznych folklorystycznych imprezach, przez kilka kolejnych lat, pomimo prób i starań, nie przynoszą efektu w postaci zalegalizowania działalności grupy.
W maju 2012 roku narodził się pomysł rozpropagowania naszej dotychczasowej działalności, poprzez projekt filmowy. Od tej pory trwają prace logistyczne nad tym projektem. Powstaje scenariusz, trwają próby muzyczne, przygotowuje się stroje i rekwizyty. Wybiera się plenery do zdjęć, dobiera się odtwórców głównych ról, a także statystów. Przygotowuje się pozwolenia i umowy. Jednocześnie trwają poszukiwania sponsorów, tego przedsięwzięcia. To jednak nam się nie udaje. Projekt postanawiamy sfinalizować sami. Wykorzystując ładną „polską jesień” w październiku powstają pierwsze ujęcia do filmu. Pomimo wielu trudności jest to okres wspaniałej przygody, zabawy i wesołości wśród ekipy przebywającej na planie. 30 listopada 2012 roku w kinie Skalite w Szczyrku odbyła się premiera filmu dokumentalno-fabularnego „Sen o zbójnikach”. Zaproszeni goście docenili starania grupy i nagrodzili film gromkimi brawami, a także pozytywnymi opiniami podczas rozmów, co potwierdzili wpisami w księdze pamiątkowej z premiery filmu. Obecnie film można oglądać na You Tube lub jest do nabycia w formie DVD w Zarządzie Stowarzyszenia.
[wp_ad_camp_1]
Na premierze filmu zostaje ogłoszona decyzja o założeniu stowarzyszenia. Do swojego grona zapraszamy wszystkich chętnych mających chęć krzewienia kultury i tradycji „rzemiosła” jakim było zbójnictwo.
Zaproszenie przyjął również autor książki „Beskidnicy” – Stanisław Noworyta. „Beskidnikami” nazywano kiedyś zbójników, których kompanie rozsiane były po całych Beskidach.
W styczniu 2013 roku zostaje zwołane Walne Zebranie Członków. Miesiąc później Stowarzyszenie Zbójników „Beskidnicy” zostaje formalnie i prawnie zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym, jako pierwsze stowarzyszenie tego typu na Podbeskidziu.
Od tego czasu można zobaczyć nas na wielu imprezach kulturalnych. Dowodem tego są zdjęcia umieszczone na naszym FanPage. Serdecznie zapraszmy do ich oglądania.
Siedzibą Stowarzyszenia jest Meszniański Ośrodek Kultury nad Borami, położony w centrum malowniczej wsi Meszna. To tu przed wiekami na stokach Magury i Klimczoka siedziby swoje miały zbójnickie kompanie Klimczoków, a z drugiej strony, nad Wilkowicami swą kryjówkę miał zbójnik Bulok. Zaglądał w te okolice również sławny hetman ONDRASZEK.
W siedzibie Stowarzyszenia odbywają się cotygodniowe spotkania członków Stowarzyszenia. To tu w każdy piątek próby śpiewu, tańca, gwary pomagają w rozpowszechnianiu kultury naszych beskidzkich ziem, a w szczególności zaś propagowaniu „rzemiosła” jakim było zbójnictwo na naszych terenach.
Poprzez różnego rodzaju występy, prelekcje, gawędy, śpiew, taniec, film, pragniemy jak najbardziej przybliżyć i zachęcić wielu do poznania historii i tradycji zbójnickiej w przeszłości zapisanej na kartach dziejów naszego regionu.
Zachęcamy wszystkich pasjonatów i miłośników kultury i obyczajów góralskich, a szczególnie tych, którzy dogłębniej chcą poznać i kultywować tradycje zbójnickie do wstąpienia w szeregi naszego Stowarzyszenia.
Krzysztof Kufel
Prezes Stowarzyszenia Zbójników „Beskidnicy”