Turystyka

Jak się ubrać na wycieczkę w góry.

Podstawowy poglądowy schemat ubioru na wycieczkę w góry.

Dobierając odzież na wyprawę w góry dobieramy ją do rodzaju wyprawy terenu w jaki się wybieramy oraz w jakim terminie planujemy wycieczkę.  Aczkolwiek najogólniej sposób ubrania można podzielić na warstwy ubrania jakie na siebie zakładamy. Ubieramy się na tak zwaną „cebulkę”.

Wyszczególnić możemy trzy warstwy odzieży:

– Pierwszą warstwą jest bielizna. Najlepiej jest stosować tak zwaną bieliznę oddychającą, termo aktywną. Wadą zwykłej bielizny bawełnianej jest to, że dobrze chłonie wilgoć, pot oraz długo schnie. Co w rezultacie powoduję przy aktywnym spędzaniu czasu dyskomfort tym, że chodzimy w wilgotnej przesiąkniętej potem bieliźnie. Natomiast odzież termo aktywna, oddychająca nie przykleja się do naszej skóry oraz odprowadzają pot na zewnątrz gdzie szybko odparowuj

– Warstwa druga to tak zwana warstwa termoizolacyjna, grzewcza. Ma ona na celu chronić nas przed zimnem i zatrzymywać ciepło oraz przekazywać parę w kierunku trzeciej warstwy. Jako kolejną warstwę ubrania warto stosować bluzy i spodnie z polaru. Polar pozwala na utrzymanie właściwej temperatury ponadto ma lepsze właściwości izolacyjne od wełny i puchu.

– Jako trzecią warstwę ochronną – zewnętrzną stosujemy kurtki najlepiej z membranami oddychającymi np. gore-tex, które chronią nas przed wiatrem deszczem i chłodem. Jest to warstwa najbardziej zewnętrzna a co za tym idzie stanowi „tarczę” więc mim zdaniem warto w nią zainwestować.

Idąc na szlak nie zapomnijmy też o dobraniu odpowiedniego obuwia oraz o czapce, rękawiczkach i skarpetach.