Turystyka

Turystyka – warto wiedzieć zanim ruszymy na szlak!

Meszna to bardzo malownicza miejscowość położona u podnóża Magury w Beskidach w otoczeniu takich miejscowości jak Bielsko-Biała, Szczyrk, Żywiec, Wisła. Ze względu na swoje położenie stanowi bardzo dobrą bazę do uprawiania rożnego rodzaju turystyki szczególności górskiej ale także rowerowej a nawet żeglarskiej którą to możemy uprawiać na jeziorze żywieckim oddalonym od Mesznej o około 12 km.

Zanim jednak ruszymy na szlak warto poznać pewne zasady które podniosą nasze bezpieczeństwo a także osób które idą z nami chciałbym tu przytoczyć pewne stare powiedzenie które mówi, że zawrócenie z szlaku nie jest hańbą ani oznaką słabości lecz głosem rozsądku warto o tym pamiętać jeśli na szlaku czujemy, że nie damy rady a przednimi jeszcze szmat drogi.

Chciałbym tu przedstawić linki do materiałów z którymi powinien się zapoznać turysta szczególnie taki który dopiero zaczyna swoją przygodę. W sieci można znaleźć wiele materiałów poradników ja jednak udałem się do źródła tj. na stronę PTTK na której to można znaleźć informatory które to zawierają podstawową wiedzę i informacje omawiające jak się przygotować do wycieczki od doboru plecaka poprzez odzież, wyposażenie aż do sposobu znakowania szlaków. Informacje te można rozszerzyć przeszukując sieć.

Pierwszym ważnym informatorem jest publikacja pt. „ABC BEZPIECZNEGO WĘDROWANIA”.
Znajdziemy w niej np. informacje na temat: organizacji wycieczki, przygotowania do wycieczki (ubiór, ekwipunek, plecak, sposobie pakowania plecaka), niebezpieczeństwa w górach itd.
Kolejnym ważną pozycją jest informator pt. „INSTRUKCJA ZNAKOWANIA SZLAKÓW”. Poradnik jest dostępny na stronie PTTK jak sama nazwa wskazuje znajdziemy tu informację w jaki sposób są znakowane szlaki i co oznaczają odpowiednie oznaczenia.

Dodatkowe informację można uzyskać w PTTK lub jego oddziale w Bielsku-Białej
43-300 Bielsko-Biała ul.Wzgórze 9
tel. 033 812 24 00
e-mail poczta@bielsko.pttk.pl
http://bielsko.pttk.pl/

Lub w PUNKCIE INFORMACJI TURYSTYCZNEJ w Szczyrku
Informacja Turystyczna
43-370 Szczyrk, ul. Beskidzka 41
tel./fax: (033) 815 83 88
e-mail:  it@szczyrk.pl

Do zobaczenia na szlaku.