Aktualności SRM

WYSTAWA MALARSTWA ARTYSTÓW AMATORÓW Z MESZNEJ

Pomysłodawcą zorganizowania wystawy malarskiej jest
Stowarzyszenie Rozwoju Mesznej. To druga z kolei wystawa amatorskiej twórczości artystycznej. Pierwsza odbyła się w 2013 r. i ukazywała różnorodne zamiłowania meszniańskich pasjonatów w wielu dziedzinach: rzeźba, fotografia, historia i podróże, malarstwo na szkle, hafciarstwo, bibułkarstwo oraz poezja i muzyka ludowa. Do zorganizowania tegorocznej wystawy zainspirował nas akwarelowy plener malarski zorganizowany w 2017 r. przez Gminny Ośrodek Kultury PROMYK w Bystrej z okazji rocznicy urodzin wybitnego malarza Juliana Fałata oraz projektu „ Usiądź z Fałatem na ławce”. Wzięły w nim udział mieszkanki Mesznej – Mirosława Góralczyk, Małgorzata Mrowiec, Krystyna Sadlok i Anna Limańska. Do grona pasjonatów malarstwa dołączyli również – Jacek Kowalcze, Anna Demianiuk, Krzysztof Kufel i Jadwiga Radecka. Na wystawie można było obejrzeć wybrane prace wyżej wymienionych twórców, zarówno z poprzednich lat, jak i najnowsze, z 2019 r., związane tematycznie tylko z Meszną. Autorzy prac i organizatorzy wystawy mają nadzieję, że będzie ona inspiracją dla innych osób, które „kochają malować”, a zachętą dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, że potrafią wyrazić siebie w taki właśnie sposób. Należy podkreślić, że wystawę zorganizowało Stowarzyszenie Rozwoju Mesznej dzięki dotacji finansowej Urzędu Gminy w Wilkowicach w ramach zadania publicznego z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.
AUTORZY PRAC:
Anna Demianiuk
Odkrycie roku 2017. Reprezentantka sztuki naiwnej. Swój talent rozwija w grupie Atelier, która działa w bielskiej Kubiszówce. W niszowym nurcie sztuki osiąga znaczne sukcesy. Dwukrotnie brała udział w międzynarodowej wystawie Art Naif Festiwal w katowickim Nikiszowcu, prezentowała swe prace na 43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2017 pośród artystów profesjonalnych. W 2018 r. otrzymała wyróżnienie w Triennale Sztuki Naiwnej i Art Brut Pogranicza Polsko-Słowackiego w Nowym Targu. Za te osiągnięcia została nagrodzona wyróżnieniem starosty bielskiego. Prace Anny Demianiuk zachwycają wielobarwnymi kompozycjami, zaskakują dynamiką i lekkością, urzekają autentycznością, nie można przejść obok nich obojętnie. Wystawę jej prac mogliśmy oglądać w Meszniańskim Ośrodku Kultury „Nad Borami” w Mesznej w 2018 r.
Jacek Kowalcze
Znana i popularna postać nie tylko w Mesznej. Człowiek o wielu talentach. Konferansjer wielu imprez ludowych m. in. Tygodnia Kultury Beskidzkiej, współzałożyciel i członek kapeli góralskiej „Kowalczyki”, znany i uwielbiany gawędziarz, gospodarz słynnej już Chaty na Groniu, przedsiębiorca i artysta, w wolnych chwilach, których właściwie nie ma, oddaje się malarstwu. Swoje prace prezentuje u siebie, czyli w Chacie na Groniu lub na wystawach w Bielsku-Białej i w Buczkowicach. Tworzy kredką, pastelami, farbami akrylowymi i akwarelowymi. Chętnie przyjmuje zorganizowane grupy pasjonatów malarstwa na plenery malarskie. A widoki z Chaty na Groniu przepiękne i jedyne w swoim rodzaju.
Małgorzata Mrowiec
Jest bibliotekarką w Gminnej Bibliotece Publicznej – Filia
w Mesznej. Interesuje się rzeźbą i malarstwem. Chętnie uczestniczy w różnorodnych warsztatach artystycznych, zgłębiając tajniki wiedzy i umiejętności w tym zakresie. W 2013 r. brała udział w „Biennale Sztuki Naiwnej i Art Brut Pogranicza Polsko – Słowackiego w Nowym Targu, gdzie
otrzymała za swe rzeźby pamiątkowy medal. W tym samym roku wystawiała swe prace w Meszniańskim Ośrodku Kultury na wystawie „Meszna – Ludzie z pasją”.
W 2017 r. uczestniczyła w plenerze malarskim w Bystrej zorganizowanym z okazji rocznicy urodzin Juliana Fałata i w wystawie poplenerowej.
Mirosława Góralczyk
Od 2012 r. członek Stowarzyszenia Rozwoju Mesznej, od 2013 do 2019 pełniła w nim funkcję wiceprezesa, emerytowana dyrektorka Szkoły w Buczkowicach od dzieciństwa zainteresowana malarstwem i ogólnie mówiąc sztukami plastycznymi. Swoje malarskie pasje mogła realizować dopiero na emeryturze. Maluje głównie akwarele i obrazy olejne na płótnie. Bardzo interesują ją zabytki drewniane. W 2013 r. uczestniczyła w plenerze malarskim organizowanym przez Stowarzyszenie Zbójników Beskidzkich „Beskidnicy”, a w 2017 r. w akwarelowym plenerze malarskim w Bystrej oraz w wystawie po plenerze. Jest autorką 2 publikacji promujących Meszną: „Meszna – ludzie z pasją” oraz „Witajcie w Mesznej”, które zostały wydane przez Stowarzyszenie Rozwoju Mesznej.
Krzysztof Kufel
Rzeźbiarz ludowy, artysta malarz, uprawiał tkactwo artystyczne i rysunek. Jest autorem 3 kapliczek przydrożnych na Szlaku Różańcowym w Mesznej. Jego rzeźby znane są nie tylko w kraju, ale i zagranicą. Laureat wielu
nagród w konkursach krajowych i zagranicznych. Sztuka ludowa zainspirowała go do zainteresowania się życiem zbójników karpackich. Jest współzałożycielem Stowarzyszenia Zbójników Beskidzkich „Beskidnicy” oraz autorem filmu „Sen o zbójnikach”. Często tematem
jego obrazów jest życie górali beskidzkich, taniec i strój zbójnicki,
ich obyczaje i styl życia. Maluje również piękne pejzaże ukazujące uroki naszych Beskidów. W 2013 r. zorganizował plener rzeźbiarski i malarski o tematyce związanej z beskidzkimi zbójnikami. Rzeźby, które wtedy powstały, można podziwiać w różnych miejscach w Mesznej, a prace malarskie wystawiane były w wielu miejscowościach naszego regionu.
Anna Limańska
Mieszka ze swoją rodziną w Mesznej od 25 lat. Z powodu konieczności zmiany klimatu wybrała Meszną jako swoje miejsce na ziemi. Obecnie jest już emerytką. Zawsze interesowała się sztuką, a malowaniu poświeciła się właśnie na emeryturze. Bardzo chętnie uczestniczy w warsztatach
malarskich. Brała udział w plenerze malarskim i wystawie
„ Julian Fałat – artysta nam znany.” Maluje najczęściej farbami
akrylowymi i akwarelowymi. Jak sama twierdzi, ze swojej pasji
czerpie siłę i radość życia i zapomina o przemijającym czasie.
Krystyna Sadlok
Zamieszkuje Meszną od 20 lat. Obecnie przebywa na emeryturze. Zawsze była i jest nadal zainteresowana wszystkim tym, co wiąże się z pracami artystycznymi. Uwielbia wszelkiego rodzaju artystyczne robótki ręczne,
uczestniczy w różnych warsztatach organizowanych w Gminnym Ośrodku Kultury PROMYK w Bystrej. Wzięła udział w plenerze malarskim i wystawie „Julian Fałat – artysta nam znany.” Swe pasje próbuje przekazać wnukom, zachęcając ich do artystycznego tworzenia.
Jadwiga Radecka
Jest emerytowaną nauczycielką Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mesznej. Potrafi wykonywać przepiękne ozdoby z bibułki. Są to kompozycje kwiatowe, palmy wielkanocne, stroiki świąteczne, ozdoby choinkowe,
wieńce dożynkowe itp. Ostatnio pasjonuje się ikonami, które
wykonuje najchętniej. W 2013 r. wystawiała swe prace z bibuły na wystawie w Ośrodku Kultury w Mesznej. Uczestniczyła również w tworzeniu Szopki Bożonarodzeniowej w Mesznej malując postacie wykonane przez rodzimych rzeźbiarzy.