Aktualności SRMGaleria SRM

Renowacja kapliczki Chrystusa Frasobliwego – listopad 2020 r.

 

   Stowarzyszenie Rozwoju Mesznej w ramach projektu pt. „Uchronić od zniszczenia i zapomnienia” współfinansowanego ze środków Urzędu Gminy Wilkowice dokonało w listopadzie 2020 r. renowacji kapliczki Chrystusa Frasobliwego zlokalizowanej przy skrzyżowaniu ulic Borowej i Jaworowej w Mesznej.

    Drewniana rzeźba narażona była na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych i wymagała niezwłocznej renowacji. Pan Mateusz Gębala przed przystąpieniem do prac renowacyjnych kapliczki, ocenił stan techniczny rzeźby. Po dekadzie eksponowania na warunki atmosferyczne, kapliczka w wielu miejscach ulegała rozkładowi. Powstały liczne pęknięcia, które przyczyniły się do permanentnego i głębokiego nasiąkania całej kapliczki wodą deszczową i topniejącym śniegiem. Przydrożna kapliczka została zainstalowana około 10 lat temu, a wykonał ją śp. pan Stanisław Kwaśny z Mesznej (ur. 1942 – zm. 2020), podczas jednego z plenerów rzeźbiarskich w Wilkowicach. Inicjatywą pana Stanisława było stworzenie kapliczki przydrożnej „właśnie dla Mesznej”.
   Pan Mateusz Gębala podkreśla wyjątkowość rzeźby. – Jak wynika z późniejszych rozmów z etnografami, można śmiało powiedzieć, że tego typu przydrożna rzeźba jest jedną z niewielu, jeśli nie jedyną w kraju. Ewenement jej polega na fakcie wyrzeźbienia całości z jednego pnia drewna. Cokół, postument z wnęką na aniołka, gzyms i wznoszące się od niego w górę cztery kolumny, podtrzymujące dach – to wszystko zostało wycięte z jednego kawałka wielkiej lipy. Na domiar tego, nawet Chrystus Frasobliwy, siedzący pomiędzy kolumnami jest również tworzony „w środku”, równocześnie. Fakt ten stanowi niezbity dowód o wielkości kunsztu, umiejętnościach, warsztacie i pomysłowości pana Kwaśnego – mówi.
     Każdy etap prac był bezpośrednio konsultowany z panem Stanisławem Kwaśnym. W okresie od maja do listopada bieżącego roku dokonano: wymiany dolnego cokołu, uszczelnienia daszku poprzez oczyszczenie i usunięcie zgniłych warstw, zaimpregnowanie oraz obłożenie daszku nowym gontem drewnianym, usunięto luźne warstwy farby oraz pozostałości po kitowaniu. Na końcu rzeźbę zaimpregnowano i pomalowano warstwą zewnętrzną.
    Sołtys wsi Meszna pan Antoni Kufel oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Rozwoju Mesznej w listopadzie 2020 r. dokonali końcowego odbioru prac renowacyjnych. Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Meszna pani Katarzyna Gnioździorz podkreśla, jak ważnym tematem była dla niej rzeźba Chytrusa Frasobliwego zaraz po objęciu stanowiska prezesa w stowarzyszeniu. – Wiele rozmyślałam nad kapliczką z Chrystusem Frasobliwym. Temat nie należał do łatwych, ale stało się coś fantastycznego – pojawiły się sprzyjające okoliczności i wspólnie z zarządem podjęliśmy decyzję o działaniach w kierunku renowacji kapliczki. Dla mnie w tym wszystkim najwspanialszy był moment, kiedy mogłam osobiście rozmawiać z artystą śp. panem Stanisławem Kwaśnym. Ucieszyłam się, kiedy wyraził zgodę na renowację. Przekazał nam wiele cennych wskazówek, które wykorzystaliśmy podczas pracy. Jestem wdzięczna, że kapliczka po tak długim okresie została wyremontowana – mówi.
   Zarząd Stowarzyszenia Rozwoju Mesznej składa serdeczne podziękowania za pomoc przy pracach renowacyjnych kapliczki przydrożnej z Chrystusem Frasobliwym:
– W szczególności dziękujemy: Katarzynie i Marcinowi Kurowskim, Grzegorzowi Capucie, Jackowi Kowalcze, Mateuszowi Gębali, Antoniemu Kuflowi.