Aktualności SRM

Majówka przy Kapliczce w Mesznej 2019

W sobotę, dn. 4.05.2019 r. o godz. 12.00 odbyło się przy kapliczce na ul. Handlowej w Mesznej Nabożeństwo Majowe, które poprowadził ks. proboszcz Andrzej Piotrowski. Kapliczka Matki Boskiej przy ul. Handlowej, tzw. „ Panienka”, ufundowana przez rodzinę Gluzów, pochodzi z około 1840 r. Przy niej gromadzili się mieszkańcy Mesznej na majówki. W czasie II wojny światowej Niemcy rozbili i wyrzucili figurkę Matki Boskiej , nie udało im się jednak zniszczyć kapliczki całkowicie i przetrwała do dziś jako charakterystyczny zabytek. Przydrożną kapliczką opiekowały się rodziny Gluzów, Gębalów i Huczków. Staraniem Stowarzyszenia Rozwoju Mesznej kapliczka została odrestaurowana przez konserwatora zabytków Marię Sromek –Osielczak w 2011 r. Odtąd stowarzyszenie objęło opiekę nad tym zabytkiem.

14 maja 2015r. z inicjatywy stowarzyszenia i dzięki dotacji Urzędu Gminy w Wilkowicach umieszczono we wnętrzu kapliczki nową figurkę Matki Boskiej wykonaną z piaskowca przez miejscowego artystę rzeźbiarza, Mateusza Gębalę. Uroczystego poświęcenia rzeźby dokonał ks. Andrzej Piotrowski .Ustalono, że w tym miejscu każdego roku w maju odbywać się będzie uroczysta Majówka . Kolejne coroczne nabożeństwa przy kapliczce będą odbywać się w pierwszą sobotę maja.

Stowarzyszenie Rozwoju Mesznej dziękuje wszystkim biorącym udział w tegorocznej majówce, ks. Andrzejowi Piotrowskiemu za prowadzenie nabożeństwa, strażakom z Mesznej za zapewnienie bezpieczeństwa, a zuchom z 2 Gromady Zuchowej i członkom SRM za odświętną dekorację kapliczki.