Krótka Historia Koła Gospodyń Wiejskich w Mesznej
Krótka Historia Koła Gospodyń Wiejskich w Mesznej.
Pierwszymi inicjatorkami powstania Koła Gospodyń Wiejskich w Mesznej były Panie Maria Gębala i Waleria Sromek. Były to lata przełomowe 1959-1961. W tym czasie zarząd był jednoosobowy a członkiń ogółembyło 21. Była to praca założycielska i nie w pełni zorganizowana. W 1959 roku powstało Kółko Rolnicze w Mesznej, a na przełomie roku 1961-62 początki założenia Koła Gospodyń.
W zorganizowany sposób KGW rozpoczęło swą działalność w 1962r. w skład zarządu wchodziły Hildegarda Jakubiec, Julia Pezda, Anna Grobelna, Rozalia Dunat, Maria Maślanka, Waleria Sromek.
Zarząd skupił działalność na akcji:
– uświadamiania w zakresie unowocześnienia pracy kobiety na wsi,
– kursy gotowania który wpłynął na racjonalniejsze żywienie rodziny.
Pierwszy występ zespołu KGW Meszna odbył się w Bystrej na Powiatowych Dożynkach „Tysiąclecia” w 1966 roku.
[wp_ad_camp_1]
W roku 1967 w Mesznej odbyły się „Gromadzkie Dożynki”, które uświetnił występ zespołu pod kierownictwem Anny Grobelnej przy współudziale Pani Julii Pezdy i Pani Hildegardy Jakubiec.
W 1968r. przewodnictwo objęła Pani Julia Pezda. Zarząd organizuje liczne wycieczki po kraju, kurs kroju i szycia, występy na „Tygodniu Kultury Beskidzkiej”.
W lutym 1970r. przewodnictwo objęła Pani Antonina Górna. Przy KGW rozpoczyna działalność pięć sekcji specjalistycznych. Zorganizowano konkursy: „Hodowlano-drobiarski”, „Więcej Mleka Wysokiej Jakości” oraz „Warzywniczy”.
W 1971r. Zespół KGW zdobywa I miejsce w eliminacjach wojewódzkich.
W 1976r. koło liczy 145 członkiń.
Organizuje spotkania z okazji „Dnia Matki”, „Dnia Kobiet”, „Dnia Dziecka” oraz „Dnia Seniora”. Występ Zespołu został nagrany dla Polskiego Radia i Telewizji. Po dożynkach członkinie w strojach regionalnych tworzą „Korowód Dożynkowy” i wyruszają na wieś z wiankami. Ze śpiewem idą od domu do domu i wręczają wianek gospodarzom. Organizowane są zabawy oraz wspólne kolędowanie tzw. „Opłatek”
W 1995r. w konkursie „Ogródki Kwiatowe” mieszkańcy Mesznej prezentowali piękne kompozycje kwiatowe oraz wystrój swoich ogrodów. Prężnie działające Koło organizuje liczne imprezy, wycieczki oraz pielgrzymki. Z okazji „Dnia Matki” wręczono „ordery Serca Matkom Wsi” połączone z występem młodzieży oraz wystawy prac haftu Grażyny Oknińskiej. W roku jubileuszowym KGWwspólnie z OSP oraz Stowarzyszeniem Rodzin Katolickich zorganizowano w plenerze „Dzień Dziecka” w „Chacie na Groniu”. KGW bierze udział w różnych konkursach z dużym powodzeniem np. „Nasze Kulinarne Dziedzictwo”, „Dożynkowe Wieńce”, „Przegląd Zespołów Regionalnych KGW” – udany występ w Brennej. KGW Meszna ma w Sanktuarium w Licheniu pamiątkową tablicę. Bierzemy udział w Dożynkach Gminnych oraz „Dniach Mesznej, Bystrej i Wilkowic”.
W listopadzie 2007 roku Koło obchodziło 45-lecie istnienia. Z kwiatami, dyplomami i życzeniami przybyli goście ze Starostwa w Bielsku-Białej, Urzędu Gminy Wilkowice oraz euro deputowana Pani Małgorzata Handzlik.
W tym roku Pani Antonina Górna będzie obchodzić 40 lecie przewodniczenia w KGW. Za soją bezinteresowną pracę za oddanie bez reszty, temu czemu służy dostaje wiele odznaczeń: Odznaka za Zasługi dla Kółek Rolniczych – 1978r. Srebrny Krzyż Zasługi – 1981r. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski – 1987r. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski – 1999r. Złota Odznaka Honorowa za zasługi dla Województwa Śląskiego – 2007r. w 2008r. była nominowana do „Nagrody Starosty Bielskiego im. Ks. Józefa Londzina”. Od 30 lat pełni funkcję Przewodniczącego Rady KGW przy RejonowymZwiązku Kółek Rolniczych w Bielsku-Białej.
[wp_ad_camp_1]
Pani Górna wspomaga wszelkie działania kulturalne na terenie wsi i gminy. Zwraca baczną uwagę by nie pogubić po drodze tradycji i zwyczajów wyniesionych z domów rodzinnych. Pani Przewodniczącej życzymy dalszej owocnej pracy i dużo lat w zdrowiu.
A oto zebrane zdjęcia naszego Koła Gospodyń w Mesznej:
http://picasaweb.google.pl/113921073299313178979
Opracowanie , fotografie, oraz film – który ukaże się w kolejnych artykułach – Roman Bykowski.
Prezentujemy (przypominamy)również artykuł z maja 2005 roku z Miesięcznika Informacyjnego Gminy Wilkowice „Nasza Gazeta” o trzeciej edycji konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo”, gdzie nasze Panie prezentują przepisy na swoje kulinarne specjały.
http://naszagazeta.pl/?numer=2005-05&tekst=Nasze_Kulinarne_Dziedzictwo