Aktualności SRM

III Mini Olimpiada w Mesznej

7 czerwca br. odbyła się na boisku szkolnym w Mesznej IV Mini Olimpiada dla dzieci. Organizatorami tej imprezy byli: Tomasz Marcalik, Kornelia, Kuba, Michał, Natalia, Zosia, Julia, Marysia, Krysia i Martyna oraz Stowarzyszenie Rozwoju Mesznej przy współudziale Gminnej Biblioteki Publicznej w Wilkowicach.

Pomysłodawcą tych zawodów jest od 4 lat Tomasz Marcalik z Mesznej, który wraz z żoną wychowuje sześcioro dzieci ( troje własnych i troje będących w opiece zastępczej) . Jego życiową pasją jest społeczna  praca na rzecz dzieci w różnym zakresie i wymiarze. Swą pasją  zaraził również inne osoby: przyjaciół, młodzież szkolną, mieszkańców Mesznej, sponsorów i wolontariuszy, członków Stowarzyszenia Rozwoju Mesznej i strażaków. Dzięki nim właśnie można było zorganizować już IV edycję Mini Olimpiady.

Mini Olimpiada ma przebieg prawdziwie olimpijski. Podczas uroczystego otwarcia

wprowadza się polską flagę, a po odśpiewaniu hymnu narodowego następuje zapalenie znicza  i złożenie  ślubowania przez uczestników zawodów. Co roku do Mesznej zapraszani są znakomici goście oraz wybitni sportowcy. W tym roku gościem specjalnym był Łukasz Kruczek, trener polskiej kadry skoczków narciarskich, który mieszka w pobliskich Buczkowicach, a karierę skoczka zaczynał w klubie LKS Klimczok Bystra. Serdecznie powitany przez uczestników zawodów chętnie odpowiadał na pytania zadawane przez dzieci, które dotyczyły jego pracy trenerskiej i kariery zawodniczej. Na pamiątkę pobytu na Mini Olimpiadzie otrzymał złoty medal.

Witaliśmy również niepełnosprawnych sportowców: alpejczyka  Janusza Wasila ,

jego podopiecznego, Michała Chrobaka , który również uprawia narciarstwo alpejskie, mimo że urodził się bez rąk i nóg. Był wśród nas także młody zawodnik klubu LKS Klimczok Bystra – Szymon Olek , który w ubiegłym roku uległ poważnemu wypadkowi na skoczni

w Zakopanem. Obecnie Szymek poddawany jest systematycznej rehabilitacji i marzy o powrocie na skocznię. Wśród zaproszonych gości byli również: Wójt Gminy Wilkowice Mieczysław Rączka, sołtys wsi Meszna , Antoni Kufel, radni gminy i powiatu oraz przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń działających na terenie wsi i gminy.

Przed rozpoczęciem sportowych zmagań dzieci obejrzały fragmenty spektaklu „Skarb” w wykonaniu młodych aktorów z grupy Proscenium, prowadzonej przez aktorów Teatru Polskiego w Bielsku-Białej – Martę i Rafała Sawickich.

Dzięki organizatorom i sponsorom wszystkie dzieci uczestniczące w zawodach otrzymały złote medale i upominki. Zawodnicy startowali w trzech grupach: przedszkolaki, klasy I-III i IV-VI. Uczestnicy zdobywali punkty w 5 dyscyplinach. Trzech najlepszych zawodników w każdej grupie otrzymało oprócz medalu cenne nagrody. Nagroda główna, rower, za zdobycie największej ilości punktów, trafiła do rąk Ady Kimszal z Bielska-Białej. Zwyciężczyni otrzymała również puchar ufundowany przez Wójta Gminy Wilkowice.

W trakcie trwania imprezy organizatorzy zbierali fundusze na rehabilitację Szymona

Olka. Kwotę w wysokości 1776 zł. przekazano na konto klubu LKS Klimczok w Bystrej.

Wszystkim darczyńcom w imieniu Szymona serdecznie dziękujemy.

Atrakcją imprezy były pokazy strażaków z Bielska- Białej i z Mesznej, w których uczestniczyły 3 wozy strażackie. Z ogromną ciekawością obserwowano pokaz ekipy ratowniczej, która wydostawała z samochodu poszkodowanego w wypadku na drodze.

Dzieci mogły również obejrzeć wnętrza samochodów, usiąść za kierownicą i uruchomić klakson.

W czasie zawodów wszyscy mogli  bezpłatnie poczęstować się pysznym ciastem, kiełbaskami, lodami i napojami.

Organizatorzy Olimpiady wyrażają serdeczne podziękowania wszystkim tym, dzięki którym ta wspaniała i potrzebna impreza doszła do skutku. Szczególne słowa podziękowania należą się sponsorom, którzy finansowo i rzeczowo wsparli zawody. Słowa uznania kierujemy do 40 wolontariuszy pomagających w ich przeprowadzeniu i przygotowaniu, w tym grupie wychowanków z Domu Dziecka w Czechowicach-Dziedzicach, członkom

Stowarzyszenia Rozwoju Mesznej, pracownikom technicznym Urzędu Gminy w Wilkowicach, strażakom  z Mesznej i Bielska-Białej oraz Gminnej Bibliotece Publicznej w Wilkowicach.

Mini Olimpiada w Mesznej cieszy się dużą popularnością, o czym świadczy liczna grupa uczestników (około 230 ), a także spora ilość rodziców , znajomych i dzieci obserwujących przebieg imprezy. Łącznie na szkolnym boisku przebywało kilkaset osób.

Świadczy to o tym, że pomysł pana Tomasza Marcalika sprawdza się i powinien być kontynuowany w następnych latach.

Lista sponsorów Mini Olimpiady w Mesznej

Sponsor nagrody głównej – Chianti Bielsko-Biała

Mieszkańcy Mesznej
Firma Twój Ekspert
Urząd Gminy Wilkowice
Restauracja Rogata
Firma WŁASNA
Firma Aksam z Osieka
www.placezabaw.pl
Szpital św. Łukasza
System 7 security
Rewit Południe
Firma Gremo- biuro centrum
Cafe Bagatela
Chata na Groniu
Lewiatan- centrum biurowe
Agroturystyka Łaciakówka
Kino Helios
Firma za 5
Prosperplast z Rybarzowic
Sklep spożywczy u Agaty
Firma transportowa WMW z Rybarzowic
Euro sklep w Bystrej
Firma Telmet i Formet z Bielska-Białej
Wydawnictwo Debit
Firma Nobile
Ubezpieczenia Janek
Kwiaciarnia Bystra-pani Kwaśny
Firma Sew Met z Czechowic-Dziedzic
Firma BRUGI z Bielska-Białej
Figlopark Bielsko-Biała
Sklep spożywczo- przemysłowy z ulicy Orczykowej
Jazda konna Eliksir Szczyrk
Firma mw Walczak z Mesznej