Jak się ubrać na wycieczkę w góry.

Podstawowy poglądowy schemat ubioru na wycieczkę w góry.

Dobierając odzież na wyprawę w góry dobieramy ją do rodzaju wyprawy terenu w jaki się wybieramy oraz w jakim terminie planujemy wycieczkę.  Aczkolwiek najogólniej sposób ubrania można podzielić na warstwy ubrania jakie na siebie zakładamy. Ubieramy się na tak zwaną „cebulkę”.

Wyszczególnić możemy trzy warstwy odzieży:
– Pierwszą warstwą jest bielizna. Najlepiej jest stosować tak zwaną bieliznę oddychającą, termo aktywną. Wadą zwykłej bielizny bawełnianej jest to, że dobrze chłonie wilgoć, pot oraz długo schnie. Co w rezultacie powoduję przy aktywnym spędzaniu czasu dyskomfort tym, że chodzimy w wilgotnej przesiąkniętej potem bieliźnie. Natomiast odzież termo aktywna, oddychająca nie przykleja się do naszej skóry oraz odprowadzają pot na zewnątrz gdzie szybko odparowuje.

[wp_ad_camp_1]

– Warstwa druga to tak zwana warstwa termoizolacyjna, grzewcza. Ma ona na celu chronić nas przed zimnem i zatrzymywać ciepło oraz przekazywać parę w kierunku trzeciej warstwy. Jako kolejną warstwę ubrania warto stosować bluzy i spodnie z polaru. Polar pozwala na utrzymanie właściwej temperatury ponadto ma lepsze właściwości izolacyjne od wełny i puchu.

– Jako trzecią warstwę ochronną – zewnętrzną stosujemy kurtki najlepiej z membranami oddychającymi np. gore-tex, które chronią nas przed wiatrem deszczem i chłodem. Jest to warstwa najbardziej zewnętrzna a co za tym idzie stanowi „tarczę” więc mim zdaniem warto w nią zainwestować.

Idąc na szlak nie zapomnijmy też o dobraniu odpowiedniego obuwia oraz o czapce, rękawiczkach i skarpetach.

You may also like...

One comment on “Jak się ubrać na wycieczkę w góry.

  1. Pingback: Homepage

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

3 322 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>