Góra Żar

Żar to szczyt wschodniej części Beskidu Małego o wysokości 761 m.n.p.m. W roku 1935 z inicjatywy Ligi Obrony powietrznej i Przeciwgazowej powstało tam lotnisko szybowcowe na którym działa Górska Szkoła Szybowcowa „Żar” i uprawiane jest szybownictwo.

Na szczycie góry umieszczony jest zbiornik elektrowni szczytowo-pompowej (Elektrownia Porąbka-Żar) w kształcie deltoidu, został on oddany do użytku w roku 1979 i zmienił całkowicie jej wygląd. Ma on 650 m długości, 250 m szerokości w miejscu najszerszym a mieści w sobie 2 310 000 metrów sześciennych wody przy maksymalnej głębokości 28 metrów. Obwałowania zbiornika mają przeszło 30 m wysokości. W 1979 roku oddana została do użytku droga asfaltowa, którą można było wyjechać na szczyt- obecnie jest ona zamknięta. W 2004 roku oddano do użytku kolej linowo-terenową którą można wjechać na szczyt z Międzybrodzia Żywieckiego. Ze szczytu góry można podziwiać widok na Jezioro Żywieckie oraz pasmo Magurki.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

3 322 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>